Ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzone ograniczenia w Polsce oraz na Spitsbergenie organizowane przez nas wyjazdy zostały czasowo wstrzymane. Życzymy wszystkim dużo zdrowia i zapraszamy do ponownego sprawdzenia naszej oferty jak tylko sytuacja się ustabilizuje.
Zorza polarna w Longyeabyen
Svalbard, Billefjord 31.07-8.08.2018
Svalbard, Billefjord 7-14.08.2018
Svalbard, Billefjord 16-24.08.2018
Svalbard, Longyearbyen luty 2020
Svalbard, Isfjorden maj 2020
Barn House
Warsztaty Polarne - lato 2022
Terminy: 31 lipca - 8 sierpnia / 7-14 sierpnia 2018 Grupa: 16 / 16 osób (brak wolnych miejsc) Program: Longyearbyen - Pyramiden - Petuniabukta - Pyramiden - Longyearbyen
Dwie edycje warsztatów organizowanych we współpracy ze Stacją Polarną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Treking Billefjord - lato 2018
Gdzie? Spitsbergen to największa wyspa wchodząca w skład leżącego na morzu Arktyczny Archipelagu Svalbard. Jest to jeden z najdalej na północ wysuniętych ośrodków życia na naszej planecie. Pomimo swojej izolacji wyspa ta jest jednak stosunkowo dobrze skomunikowana ze światem. Można tam dolecieć dwoma skandynawskimi liniami lotniczymi. Łączność z kontynentalną Europą utrzymują również statki oraz jachty. Na Spitsbergenie żyje blisko 3 razy więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. Ze względu na własne bezpieczeństwo, poruszając się poza terenem miasta, należy bezwarunkowo posiadać broń palną i wiedzieć w jaki sposób się nią posługiwać. Spotkanie niedźwiedzia jest bardzo prawdopodobne i nie należy do przyjemnych. Na wyspie poza sezonem żyje około 1 500 mieszkańców. Ląd pokryt jest w 60% lodem, z którego wyrastają piękne i często strome góry.
Gdzie dalej? Naszym głównym celem jest dostanie się do zatoki Petunia, w okolice najdalej na północ wysuniętej polskiej placówki badawczej. Znajduje się tam stacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kilkanaście malowniczych lodowców oraz wspaniałe piękne góry i doliny.
Kiedy? Jednym z najciekawszych okresów do wizyty na Spitsbergenie jest lato. Miesiąc sierpień to czas intensywnych zmian środowiska przyrodniczego i przejścia z krajobrazu z letniego na zimowy. Możemy zauważyć już szare noce, zmiany w ubarwieniu zwierząt oraz często pierwszy świeży śnieg. Nasz wyjazd przewidzieliśmy na termin 16-24 sierpnia 2018.
Plan wyjazdu: 1. Dzień: Spotykamy się na terenie lotniska w stolicy Spitsbergenu - Longyearbyen. Odbieramy bagaże i udajemy się do naszego miejsca noclegowego. Samolot przylatuje późną nocą, więc zwiedzanie rozpoczniemy dnia następnego. 2. Dzień: Wstaniemy około godziny 8:00. Po zjedzeniu śniadania udamy się do miasta. Zwiedzimy najdalej na północ wysunięty kościół oraz muzeum Arktyczne. Zobaczymy też nasz pierwszy lodowiec. W drodze powrotnej wstąpimy do sklepu, będziemy mieli okazję zobaczyć kilka wypchanych polarnych niedźwiedzi. 3. Dzień: Wcześnie rano przejedziemy do portu, z którego ruszymy na rejs widokowy. Będziemy podziwiać okolice Billefjordu, lodowce, góry i kolonie ptaków. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy wieloryby i niedźwiedzie polarne. Na statku skosztujemy lokalnych specjałów takich jak grillowany łosoś czy mięso wieloryba. Około godziny 13:00 przybijemy do portu w opuszczonym radzieckim mieście Pyramiden. Czekać nas będzie pierwszy trekking do Stacji Polarnej UAM – naszej bazy wypadowej. 4-7. Dzień: Nasz wyjazd jest skierowany do osób aktywnych. Planujemy, w zależności od pogody, odwiedzić jak największą liczbę ciekawych miejsc w okolicy zatoki Petunia. Aby doświadczyć piękna surowego klimatu Spitsbergenu wybierzemy się na kilka pobliskich lodowców, między innymi Svenbreen, Ebbabreen, Bertilbreen. Udamy się również pontonem pod wysokie na kilkadziesiąt metrów czoło lodowca Nordenskold. W miarę możliwości pogodowych udamy się też na ramię najwyższego okolicznego szczytu - Piramiden, skąd rozpościera się niesamowity widok. Podczas wędrówek będziemy podziwiali wielobarwne skały na stokach gór, wodospady i niezliczone koryta rzek roztokowych. Wszystkie planowane trekkingi są jednodniowe. Urozmaiceniem trekkingów będzie możliwość spotkania z różnymi gatunkami ptaków oraz ssaków zamieszkujących Arktykę. Możliwe, że zobaczymy też niedźwiedzia polarnego. Trzeba się przygotować na to, że dziennie będziemy pokonywali około 20-30 km. Podstawą podczas całego wyjazdu będą co najmniej dwa główne posiłki dziennie. Na śniadanie świeżo pieczony chleb lub odżywcza owsianka. Na obiadokolację typowo wyprawowe i turystyczne jedzenie przygotowywane według przepisów i tajników polarnej kuchni. Teren Spitsbergenu bywa nieprzyjazny. Obszar w którym będziemy się poruszali to w większości wilgotna tundra, niewielkie strumienia i piargi. 8. Dzień: To dzień powrotu do cywilizacji. Około godziny 14:00 przemaszerujemy do portu skąd wrócimy statkiem do stolicy Spitsbergenu. W miasteczku pojedziemy do hostelu w którym (po paru dniach) będzie można wziąć gorący prysznic. W nocy pojedziemy na lotnisko skąd każdy wróci do swojego domu.
Grupa: 8 osób
Wyżywienie: Najlepszym sposobem by dobrze zjeść to zabrać ze sobą pełno wartościowe produkty z naszego kraju. Ze względu na ograniczoną wagę bagażu lotniczego nie możemy zabrać aż tyle jedzenia. Mając możliwość zakupimy w Polsce wszystko co będzie potrzebne na miejscu. Korzystając z gościnności bazy UAM będziemy gotować normalne posiłki. W normalny plan żywieniowy wchodzą makarony, kasze, ryże z różnymi sosami (gołąbki, gulasz itp.) Dieta będzie taka jaką mają na co dzień badacze w stacji. Każdy będzie miął okazję przyrządzić takie danie osobiście.
Noclegi: Ze względu na chęć przeżycia ciekawej przygody postanowiliśmy zamieszkać częściowo w namiotach ekspedycyjnych. Zarówno w Longyearbyen jak i w stacji będziemy korzystać z ekspedycyjnych namiotów. Zabrać trzeba zatem śpiwory i karimaty. Ponieważ za miastem ryzyko spotkania niedźwiedzi bardzo drastycznie wzrasta będziemy mieli nocne warty tak by żaden z nich nas nie zaskoczył. Ostatni wieczór spędzimy w hostelu tak by wziąć prysznic i przyzwyczaić się do cywilizacji. W okolicach stacji będziemy mili jedno miejsce noclegowe tak by zminimalizować prace związane z przenoszeniem namiotów.
Pogoda: Arktyczne lato to wbrew pozorom przyjazna jesienna aura. Od czerwca do połowy sierpnia słońce nie zachodzi co sprawia, że temperatury wahają się w granicach 0-6 °C, a energia słoneczna pozwala człowiekowi zapomnieć o upływającym czasie. Jak przystało na obszary podbiegunowe pogoda potrafi być kapryśna. Miejsce naszego wyjazdu jest specjalnie dobrane tak aby ograniczyć uprzykrzający deszcz. Znajdować się będziemy w części centralnej wyspy gdzie panuje klimat kontynentalny. Na tym terenie rzadko kiego widuje się mocny opady deszczu. Musimy być jednak przygotowani na taką ewentualność. Tereny Arktyki znane są z mocnych wiatrów, często prędkości przekraczają 15 m/s. Takie wiatry skutkują powstawaniem zjawiskowych chmur Cumulus Lenticularis. Pogoda sierpniowa jest już bliższa naszej późnej jesieni. Słońce krąży delikatnie niżej co powoduje więcej zacienionych i kontrastowych miejsc.
Co zabrać: Musimy mieć na uwadze przede wszystkim swoją wygodę ale i również bezpieczeństwo. Arktyka to nie zabawa, ale do spokojnego przetrwania na pewno przydadzą się ciepłe rzeczy i przeciwdeszczowy komplet. Z doświadczenia wiem, że najlepszą rzeczą jaką możemy zabrać to wygodne spodnie bielizna termiczna i dwie kurtki. Powinniśmy mieć jedną ciepła oraz jedną przeciwdeszczową. Pamiętajmy, że wyjazd trwa, aż 9 dni więc zabierzmy odpowiednią ilość bielizny oraz koszulek. Najważniejszą rzeczą jaką musimy mieć to wygodne, przede wszystkim wysokie buty, przydatne nam będą stuptuty. Tundra, którą będziemy przemierzać może być mokra dlatego ważne będzie zaimpregnowanie obuwia. Wierzchnia warstwa odzieży chronić ma nas przed aurą Spitsbergenu. Pamiętajmy, że dla nas najważniejsza będzie wygoda, kiedy przemierzamy kilometry musimy czuć się dobrze. Można zabrać ze sobą kurtki puchowe oraz te z GORETEXu lecz nie są one tak ważne jak wygodne buty. Zawsze służymy radą, pisz, dzwoń pomożemy się spakować. W dziedzinie dodatków lub akcesoriów powinniśmy zabrać okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki, najlepiej dwie pary, czapkę i buffa. Dobrym pomysłem będzie zabranie termosu. Musimy tez mieć matę i śpiwór najlepiej o komforcie ok 5°C.
Cena: Całkowity koszy wyjazdu to 4900zł plus koszt bilety lotniczego do i z Longyearbyen (około 1600-2000zł). W cenie wyjazdu uwzględniamy praktycznie wszystko co jest do zrobienia na miejscu. W skład ceny wchodzą: wszystkie noclegi, transfery na terenie Spitsbergenu, wyżywienie (śniadania, obiadokolacje), rejsy statkiem, rejsy pontonem, wynajem broni, zakup amunicji, szkolenie z obsługi broni, strzelanie, zakup paliwa, ubezpieczenie wymagane na terenie Spitsbergenu, opiekę przewodników.
Cena nie zawiera: Innych rzeczy niż wyżej wymienione, napojów alkoholowych, wejść do muzeów, zakupów prywatnych, posiłków oraz noclegów innych niż zapewnia organizator.
Wyjazd przewidziany jest dla osób aktywnych, które lubią długie wędrówki. Teren w jakim będziemy się poruszać nie będzie łatwy. Na Spitsbergenie brak jest wyraźnych ścieżek czy szlaków. Bardzo często chodzi się na przełaj. Należy spodziewać się terenu kamienistego, górzystego, wilgotnego. Zbieramy małą grupę aby indywidualnie dostosować tempo marszu i odległości. Warto przed wyjazdem poćwiczyć kondycję i wydolność. Jeśli chcemy zobaczyć jak najwięcej konieczne będzie pokonywanie nawet kilkunastu kilometrów dziennie.
"Polowanie" na zorzę polarną - zima 2020
Termin: luty 2020
Grupa: max 8 osób
Miejsce: Svalbard - Longyearbyen i okolice
Standard: noclegi w hostelu w Longyearbyen w pokojach 4 osobowych, ogólnodostępne prysznice, dostępna pościel i ręczniki; kuchnia do dyspozycji gości; posiłki przygotowywane wspólnie (śniadanie + obiadokolacja)
Stopień trudności: Średni Wyjazd przewidziany jest dla osób średnio aktywnych, które lubią dłuższe wędrówki w terenie górzystym. Trasy, którymi będziemy się poruszać mogą być w znacznym stopniu oblodzone, z dużą ilością śniegu. Na lodowcach otrzymacie od nas raki zakładane na obuwie. Konieczne będzie dostosowanie tempa marszu do możliwości całej grupy.
Warunki atmosferyczne: średnia temperatura lutego to -15 stopni Celsjusza. Można się jednak spodziewać temperatur nawet poniżej - 35 stopni Celsjusza. Typowe dla Spitsbergenu są również odwilże w trakcie zimy, możliwe są więc również opady deszczu. Do 16 lutego trwa noc polarna - przez większość dnia naturalne oświetlenie jest bardzo słabe.
Program:
dzień 1 - zbiórka na lotnisku w Longyearbyen w godzinach popołudniowych, transfer do hotelu, czas na zakwaterowanie. Zakupy w lokalnym sklepie. Wspólna obiadokolacja połączona z wypatrywaniem zorzy polarnej. Dla chętnych wycieczka do baru w celu skosztowania lokalnie warzonego piwa.
dzień 2 - śniadanie. Treking na lodowiec Lars. Zwiedzanie jaskini we wnętrzu lodowca. Obiadokolacja i wypatrywanie zorzy polarnej.
dzień 3 - śniadanie. Treking na górujące nad Longyearbyen wzniesienie Plataberget. Po drodze będziemy mijali anteny satelitarne systemu Svalsat. Zobaczymy również wejście do globalnego banku nasion. Obiadokolacja i wypatrywanie zorzy polarnej.
dzień 4 - śniadanie. Wyprawa psimi zaprzęgami po okolicach Longyearbyen (podstawowe szkolenie z powożenia zaprzęgiem w języku angielskim z polskim tłumaczeniem). Obiadokolacja i wypatrywanie zorzy polarnej.
dzień 5 - śniadanie. Będzie to pierwszy, po wielu miesiącach, dzień w Longyearbyen w którym nastąpi astronomiczny wschód słońca. Zwiedzanie Longyearbyen (zobaczymy między innymi kościół, cmentarz oraz jedyny budynek na Spitsbergenie posiadający fundamenty. Odwiedziny w Svalbard Museum. Czas wolny na zakup pamiątek. Obiadokolacja i wypatrywanie zorzy polarnej.
dzień 6 - śniadanie. Treking na lodowiec Longyear połączony ze zwiedzaniem kolejnej jaskini lodowcowej. Czas wolny na pakowanie. Obiadokolacja i transfer na lotnisko.
dzień 7 - wylot powrotny z lotniska w Longyearbyen
Co zabrać: Musimy mieć na uwadze przede wszystkim swoją własną wygodę ale i również bezpieczeństwo. Arktyka, szczególnie podczas zimy to niebezpieczne miejsce. Niezbędne są ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania.Dobrym pomysłem będzie zabranie bielizny termicznej i 2 kurtek (puchowej i przeciwdeszczowej). Należy zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę bielizny i koszulek na zmianę. Odzież powinna też chronić nas przed wiatrem. Konieczne jest posiadanie wysokich i wygodnych butów usztywniających kostkę. Przydatne mogą okazać się stuptuty. Dla własnego komfortu można zabrać własne raki (jeśli je posiadamy). Niezbędne jest posiadanie conajmniej 2 par rękawiczek oraz ciepłej czapki. W przypadku pytań i wątpliwości doradzimy wybór odpowiedniego sprzętu.
Koszt: 4 900 PLN + koszt biletów lotniczych Cena obejmuje: wyżywienie (5 śniadań i 6 obiadokolacji), 6 noclegów, transfery w Longyearbyen, wstęp do muzeum, wycieczkę psimi zaprzęgami, opiekę doświadczonych przewodników dysponujących bronią palną, pełne ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW Cena nie przewiduje: biletów lotniczych (koszt ok. 1500-2000 zł), wyżywienia innego niż przewidziane w programie wyjazdu
Zorza polarna w Longyeabyen
Majówka na Spitsbergenie 2020
Termin: maj 2020
Grupa: max 10 osób
Miejsce: Svalbard - Longyearbyen - Barentsburg
Standard: noclegi w hostelu w Longyearbyen w pokojach 4 osobowych, ogólnodostępne prysznice, dostępna pościel i ręczniki; kuchnia do dyspozycji gości; posiłki przygotowywane wspólnie (śniadanie + obiadokolacja)
Stopień trudności: Łatwy Wyjazd przewidziany jest dla osób średnio aktywnych, które lubią dłuższe wędrówki w terenie górzystym. Trasy, którymi będziemy się poruszać mogą być w znacznym stopniu oblodzone, z niewielką ilością śniegu. Na lodowcach otrzymacie od nas raki zakładane na obuwie. Konieczne będzie dostosowanie tempa marszu do możliwości całej grupy.
Koszt: 4 500 PLN + koszt biletów lotniczych Cena obejmuje: wyżywienie (5 śniadań i 4 obiadokolacje), 5 noclegów, transfery w Longyearbyen, wstęp do muzeum, wycieczkę statkiem do Barentsburga i zwiedzanie miasta, opiekę doświadczonych przewodników dysponujących bronią palną, pełne ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW Cena nie przewiduje: biletów lotniczych (koszt ok. 1500 zł), wyżywienia innego niż przewidziane w programie wyjazdu
O nas
Arktyka to nasz drugi dom.
Nasz zespół tworzą prawdziwi fascynaci, posiadający wieloletnie doświadczenie pracy w obszarach arktycznych. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię trekking, podróż statkiem, wędrówka na nartach lub wyścig psim zaprzęgiem jesteśmy gotowi, aby towarzyszyć Ci w Twojej podróży.
Służymy wsparciem merytorycznym i logistycznym na etapie planowania i przeżywania polarnej przygody.
Nieważne czy będzie to wyjazd grupowy czy indywidualny, gwarantujemy że
Zapraszamy do skorzystania z przygotowanej przez nas oferty wypraw w obszary polarne. Dla Ciebie to za mało? Zainspiruj nas! A my pomożemy Ci w organizacji Twojej własnej podróży.
Tomasz
Przewodnik
Z zawodu fotograf i pilot, z zamiłowania polarnik i podróżnik. Lubi ekstremalne przygody, nie boi się przygód i niespodzianek. Zjechał sporą część świata, od Ameryki Południowej po najdalej wysunięte krańce Arktyki. Spędził noc pod namiotem na wysokości 5 tys. m n.p.m. W Boliwii trzykrotnie wprowadził grupę ludzi na lodowiec Charquini (5 308 m n.p.m). Uratował dwie osoby wyciągając je z Oceanu Atlantyckiego. Zawsze z uśmiechem podąża przez życie. Jego marzeniem jest zdobyć obydwa bieguny oraz wspiąć się na ośmiotysięcznik. Swoją przygodę ze Spitsbergenem rozpoczął cztery lata temu. Od tego czasu spędza tam każde lato. Obecnie uczestnik 44 Wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Zdjęcia z podróży umieszcza na swoim instagramie: @TomaszKurczaba
tel. +48 698 077 474
Krzysztof
Przewodnik
Na Spitsbergenie spędza każde polarne lato od 2009 roku, uczestnicząc w różnych projektach naukowych i turystycznych. Wielokrotnie odwiedzał Svalbard także zimą i wiosną. W wolnym czasie odpoczywa od zimna uciekając na drugą półkulę (Kenia, Indonezja, Brazylia, Paragwaj, Argentyna, Peru, Boliwia). Lubi opowiadać anegdoty i (przydługie) historie, a także pokazywać niestandardowe miejsca w Arktyce (rzadko odwiedzane przez turystów).
tel. +48 608 254 584 e-mail: polarne@pm.me
Kontakt
Z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Obecnie jesteśmy na Spitsbergenie. Kontakt z nami może być utrudniony (brak zasięgu telefonicznego). Numer telefonu satelitarnego IRIDIUM: 881632500498. Najlepiej pisać do nas maile - odpiszemy jak tylko złapiemy odrobinę zasięgu.