Flag Counter


Historia

Od 1984 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi badania w otoczeniu zatoki Petunia na Svalbardzie. Do 2009 roku odbyło się 14 wypraw, których członkowie mieszkali w starej traperskiej chacie Skottehytta, zlokalizowanej przy wschodnich brzegach zatoki Petunia, Billefjord.

 

Skottehytta, fot. K. M. Różański

 

Po 2009 roku czyniono wiele starań, aby zbudować własną stację polarną, szczególnie przez prof. Grzegorza Rachlewicza, prof. Andrzeja Kostrzewskiego i prof. Marka Marciniaka (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM) oraz przy wielkim zaangażowaniu JM Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka. Ostatecznie negocjacje z władzami norweskimi zakończyły się zgodą na budowę dwóch domków o powierzchni 10 m2 każdy.

Konstrukcja domków została zlecona firmie Metalplast (Oborniki Wielkopolskie): doświadczonemu producentowi, który budował już kontenery mieszkalne na potrzeby Polskiej Stacji Antarktycznej Arctowski (Szetlandy Południowe). 8 lipca 2011 roku polski statek MS Horyzont II, transportujący elementy nowej poznańskiej stacji (ok. 3 ton), dotarł do zatoki Petunia.

Przy rozładunku udział brało wiele osób, które bezinteresownie pomagały załodze UAM, składającej się tylko z 6 ludzi: 4 mężczyzn i 2 kobiet, naukowców próbujących swoich sił w inżynierii i monterstwie. Dzięki pomocy przyjaciół ze statku Horyzont II, Navigi, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studentów z Akademii Morskiej w Gdynii i dobrej słonecznej pogodzie, rozładunek trwał tylko 7 godzin.

Budowa stacji przeprowadzona została przez załogę XVI Wyprawy Polarnej UAM w składzie:
- prof. Grzegorz Rachlewicz (kierownik)
- dr Agata Buchwał
- dr Marek Ewertowski
- dr Aleksandra Tomczyk
- mgr Jakub Małecki
- mgr Krzysztof Rymer

 

AMUPS w 2014 roku, fot. T. Kurczaba


W sezonie letnim 2015, podczas XX Wyprawy Polarnej UAM, Stacja została przeniesiona na zachodnie wybrzeże Zatoki Petunia. Jednocześnie dwukrotnie zwiększyła się jej powierzchnia użytkowa.

 

AMUPS po przeniesieniu na zachodnie wybrzeże Petuniabukta w 2015 roku, fot. K. Rymer