Stacja Polarna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu "Petuniabuka" jest sezonową polską stacja badawczą zlokalizowaną w centralnej części Spitsbergenu w archipelagu Svalbard.
Kwestie formalne
Pod względem formalno-prawnym Stacja Polarna "Petuniabukta" została powołana w 2012 roku i do roku 2019 funkcjonowała jako zamiejscowa jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (na mocy zarządzenia Rektora UAM nr 395/2011/2012 z dnia 27.08.2012)
Obowiązujący regulamin Stacji został wprowadzony Zarządzeniem nr 515/2015/2016 Rektora UAM z dnia 16 maja 2016 roku w sprawie wprowadzenia regulaminu stacji naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu afiliowanych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 404/2019/2020 Rektora UAM z dnia 17 grudnia 2019 roku w sprawie zmian organizacyjnych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Stacja Naukowa Polarna "Petuniabukta" stała się jednostką organizacyjną Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Osoby niebędące pracownikami, doktorantami lub studentami Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zobowiązane są uzyskać pisemną zgodę Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych na korzystanie z infrastruktury Stacji. Ponadto wszystkie planowane do realizacji projekty badawcze muszą zostać zaakceptowane przez Radę Stacji Naukowych UAM oraz zgłoszone do bazy projektów naukowych RiS (w szczególnych przypadkach uzyskać zgodę Gubernatora Svalbardu na prowadzenie badań naukowych).
Pobyt i prowadzenie badań naukowych w Stacji jest możliwy jedynie w oparciu o indywidualnie zabezpieczone środki finansowe. Stacja nie prowadzi rekrutacji na jakiekolwiek stanowiska. Obowiązuje cennik usług za korzystanie z infrastruktury Stacji ustalony przez Kanclerza UAM (dla rozliczeń wewnątrzuczelnianych oraz podmiotów zewnętrznych).
1. Osoby będące pracownikami, doktorantami lub studentami UAM zobowiązane są do złożenia "zgłoszenia wyjazdu za granicę" do Centrum Wsparcia Współpracy z Zagranicą UAM (dawne DWZ) oraz zakupu biletów lotniczych zgodnie z obowiązującymi procedurami. Rozliczenie za pobyt w Stacji zostanie dokonane w przypadku środków publicznych na zasadnie przeksięgowania (w tej sytuacji nie można jednocześnie pobierać diet za pobyt zagraniczny).
2. Osoby spoza UAM dokonują opłaty za korzystanie z infrastruktury Stacji na podstawie faktury VAT za korzystnie z usług badawczych Stacji.
Kwestie logistyczne
Do Longyearbyen (stolica Svalbardu) regularne loty odbywają linie lotnicze SAS oraz Norwegian. Loty zazwyczaj odbywają się z przesiadką w Oslo Gardermoen lub Tromso.
Z Longyearbyen do Pyramiden kursują statki turystyczne 3 firm:
- Henningsen Transport and Guiding zgodnie z harmonogramem
- Polar Charter zgodnie z harmonogramem
- Arctic Expedition zawieszone ze względu na COVID-19
Transport z Pyramiden do Stacji odbywa się pontonem typu RIB.
Kwestie techniczne
Zaplecze mieszkalne Stacji składa się z 3 obiektów kontenerowych:
- kontener sypialny ogrzewany dla 4 osób o powierzchni 10 m2 (2 łóżka piętrowe)
- kontener sypialny nieogrzewany dla 6 osób o powierzchni 10 m2 (3 łóżka piętrowe)
- kontener laboratoryjno-kuchenny o powierzchni 20 m2 (w razie konieczności może zapewnić 2 dodatkowe miejsca noclegowe)
Korzystając z noclegu w Stacji należy obowiązkowo zabrać ze sobą własny śpiwór oraz poszewkę na poduszkę oraz prześcieradło.
Dodatkowo w okresach letnich do celów magazynowych wykorzystywana jest hala namiotowa o powierzchni 40 m2.
Zaopatrzenie w żywność i wyposażenie techniczne na cały okres wyprawowy dostarczane jest co roku z Polski drogą morską. Zaopatrzenie w paliwo i gaz realizowane jest na miejscu na Spitsbergenie.